İstiridye Mantarı Nedir Nasıl Yetiştirilir

İstiridye Mantarı Nedir,Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı doğada kavak ağaçlarında yetişen son derece faydalı bir besin türüdür.  Şeklinin şapka şeklinde olması ve istiridye kabuğuna benzemesi nedeniyle adına istiridye mantarı denilmektedir.  İstiridye mantarının üretiminin Türkiye’de yaygınlaşması sonucunda kırmızı ete rakip olduğu biliniyor. Hem faydalarının insanlar tarafından öğrenilmesi hem de ekonomik olması nedeniyle istiridye mantarı üretimi tam yatırım yapılacak bir iş koludur.

İstiridye Mantarını Üretirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir.

İstiridye mantarı üreticiliği yapmak için aşağıda verdiğimiz bir takım hususları inceleyebilirsiniz.

1- Sermayeniz muhakkak olmalıdır.

2-  Üretim tesisi için en az 300 metrekarelik alana ihtiyaç vardır.

3- Günde en az bir kişinin kontrol etmesi gerekir.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği ,mantar üreticiliği , Ticari olarak mantar üretimi  özel izolasyonlu çadırlarda mı tünel ya da depolarda mı üretilecek onun kararı verildikten sonra mantar yetiştiriciliğinde iki hususun oluşmuş olması gerekiyor.

İklim şartları ve tarlanın durumudur.  Mantarların yetişmesi için mantarın üretildiği özel karışım Kompost ürünlerinin satın alınması gerekmektedir.

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir ?

Evinde mantar yetiştirmek, yemeğini yaparken mantarını taze taze dalından toplayıp tüketmeyi kim istemez. Mantarlar evimizde kolaylıkla yetiştirebileceğimiz besinlerden sadece biri. Üstelik bakımı da çok zahmetsiz ve kolay. Bazı kesimler lezzetinden ötürü bu mantara et mantarı adını vermiş. Et ile çok benzemese de kendine özgü bir lezzeti var.

Son zamanlarda devlet desteği ile de üretimi bi hayli yaygınlaşmış durumda. Her pazarda, manavda, markette kolayca bulunsada insanlar evinin küçük bir köşesinde artık kendileri yetiştirmeyi tercih ediyor. Elinin altında canı istediğinde taze taze koparıp yemek yapmak tercih ediliyor.

Mantarımızın her aşamasını kendimiz hazırlayabilmemiz için öncelikle bu canlılar hakkında biraz bilgi sahibi olmalıyız. mesela; mantarlar spor ile ürer, tohum ile değil. Mantarın şapkası üzerinde çizgi şeklinde görülen lamellere spor deniyor. Nemli bölgelerde yetişiyor. Evimiz de yetiştirmek içinde mantarın bulunduğu odanın serin olması gerekir ve nemini en az %75-80 civarında ayarlamalıyız. Bunuda 2-3 günde bir su vererek sağlayabiliriz.

Şimdi gelelim hazır hobi mantar yetiştirme kiti satın almayacaksak kompost hazırlama aşama sırasını anlatmaya.

Öncelikle yetişkin bir mantarın lamelleri kesilir ve steril edilmiş tahıllar (buğday, arpa, mısır…vs) ile karıştırılarak temiz bir kavanozda bekletilir. 10 – 15 gün içinde miselimizi elde ederiz.

Miseller büyüdüğünde tahıl tanelerinin rengi beyaza dönmüş olacaktır. Bu aşamadan sonra artık sporlar yerine miselleri kullanarakta yeni misel elde edebilme imkanımız oluşuyor.Miseller sporlarını aldığımız ebeveyn mantarın aynısı olur. Miseller steril edilen pamuk- saman karışımına eklendiğinde artık kompost etmiş olursunuz. Miseller kompostun heryerini sardıktan sonra artık kompostun üzerinde büyümeye başlayacaktırlar.

Hazırladığımız bu kompostu kapalı bir balkonumuz veya serin olan bir odamızın köşesine koyup 20 gün hiç kıpırdatmadan ve ağzını açmadan bekletmeye başlıyoruz. Nemlendirmek için püskürtmeli bir şişeyi kullanabiliriz. Bulunduğu ortamın ısısını 15- maksimum 20 dereceye getirmeliyiz.

20. günün sonunda artık hazırladığımız komposta temiz bir jilet yardımı ile delikler açmalıyız. 30 günü geçtikten sonra artık hazırladığımız bu sistemden mantarlar çıkmaya başlayacaktır. olgunlaşan mantarlar toplandıkça yerine yenileri çıkacak ve 3 ay süresince hazırladığınız komposttan mantar toplamaya devam edeceksiniz. Tek yapmanız gereken tahıllarınız kurumaya başladığında açtığımız deliklerden onu ıslatmak ve ortamın ısısını sabit tutmak.

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir ?

Yetiştirdiğimiz bu mantarların sağlığımız için saymakta zorlanacağımız kadar faydaları var bunlardan birkaç tanesi;

Kolesterolü dengeler.

Antibakteriyeldir.

Besin değeri yüksektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kabızlığı önler.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Anemiyi engeller.